Indie - Kultura, obyczaje, zabytki


[Obyczaje i tradycje] Małżeństwo w kulturze Indii


Pomimo tego, że istnieją formalne różnice w procedurze zawierania związków małżeńskich w zależności od regionu i wyznania, małżeństwa aranżowane są tradycyjne dla prawie każdej społeczności w Indiach. Dziś, poza zamieszkującą w miastach klasą średnia, są wciąż szeroko praktykowane. Małżeństwa z miłości postrzega się zazwyczaj źle jako impulsywne akty namiętności. Przez instytucję aranżowanego małżeństwa w obrębie kasty rodzice kontrolują nie tylko swoje dorosłe dzieci, ale strukturę społeczną i cały system kastowy.

Generalnie w kraju istnieją dwa modele małżeństwa: północno-indyjski, w którym mężczyzna nie może poślubić bliskiej kuzynki oraz południowo-indyjski, w którym kuzynka pierwszego stopnia jest idealną małżonką. Na południu zdarzają się też małżeństwa pomiędzy wujem i siostrzenicą lub bratanicą.


[Obyczaje i tradycje] Etykieta

Mieszkańcy Indii są zazwyczaj bardzo gościnni i skłonni do sporych wyrzeczeń i starań, by odpowiednio ugościć odwiedzające ich osoby - nawet, jeśli są biedni.

Wobec mężczyzn, zwłaszcza mężów i teściów, kobiety przyjmują postawę szacunku. Szacunek jest też właściwy w relacjach z duchownymi i urzędnikami.


[Obyczaje i tradycje] Sport

Narodowym sportem Indii jest hokej na trawie, choć najbardziej popularną dyscypliną jest krykiet. W niektórych stanach, zwłaszcza na północnym wschodzie oraz w Zachodnim Bengalu, Goa i Kerali, równie znana jest piłka nożna.

[Obyczaje i tradycje] Tradycyjny strój

Tradycyjny indyjski strój różni się pod względem kolorystyki i stylu w zależności od regionu, czego przyczyną są między innymi zmiany klimatyczne. Popularne ubrania to zazwyczaj drapowane tkaniny, takie jak sari w przypadku kobiet i dhoti lub lungi w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, częściowo pod wpływem historycznego panowania Brytyjczyków, noszone są spodnie i koszule w stylu zachodnim.

[Obyczaje i tradycje] Teatr

W Indiach istnieje wiele form tradycyjnego teatru, który łączy w sobie muzykę, taniec i improwizowany lub oparty na scenariuszu dialog. Zakorzenione często w hinduskiej mitologii, ale zapożyczające też ze średniowiecznych romansów, a także aktualnych społecznych i politycznych wydarzeń, formy teatralne to między innymi 'bhavai' (stan Gujarat), 'jatra' (Zachodni Bengal), 'nautanki' i 'ramlila' (Północne Indie), 'tamasha' (Maharashta), 'terukkuttu' (Tamil Nadu) oraz 'yakshagana' (Karanataka).

[Obyczaje i tradycje] Struktura etniczna

Z ponad miliardową populacją Indie są drugim po Chinach najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Na terenie Indii zamieszkują przedstawiciele ponad dwóch tysięcy grup etnicznych, które w większości przypadków zajmują osobne geograficzne terytoria, czyniąc z Indii raczej zbiór państw niż jeden naród.

Największe grupy to Hindusi (38%), Telugowie (8%), Bengalczycy (7%), Marathowie (7%), Tamilowie (6%), Gudżaratowie (4%), Kannarowie.


[Obyczaje i tradycje] Religia

Około 80% mieszkańców Indii to wyznawcy hinduizmu. Drugą pod względem wielkości grupą wyznaniową są muzułmanie (13%). Pozostałe większe religie to chrześcijaństwo (2%), sikhizm (1,9%), buddyzm (0,8%), dżinizm (0,4%).

[Obyczaje i tradycje] Języki

Języki, jakimi posługują się mieszkańcy Indii, należą do dwóch głównych rodzin językowych: indoaryjskiej i drawidyjskiej. Językami należącymi do pierwszej mówi około 74% ludności, do drugiej - 24%. Oficjalnym językiem kraju jest hindi, posługuje się nim najwięcej osób (ok. 337 milionów), podczas gdy bengalskim mówi ok. 207 milionów. Angielski jest powszechnie używany w biznesie i administracji.

[Zabytki] Stanowiska archeologiczne

* Bhimbetka
* Ajodhja
* Nalanda
* Wikipedysta:Greegow/brudnopis
* Park Archeologiczny Champaner-Pavagadh


[Obyczaje i tradycje] Najważniejsi reżyserzy

* Sanjay Leela Bhansali
* Karan Johar
* Farah Khan
* Prabhu Deva Sundaram
* Mani Ratnam
* Rakesh Roshan
* Ramanand Sagar


[Obyczaje i tradycje] Najważniejsi pisarze

* Surender Bhutani
* Anita Desai
* Kiran Desai
* Joseph Edamaruku
* Sanal Edamaruku
* Ruth Prawer Jhabvala
* Nand Kishare Sharma
* Arundhati Roy
* Salman Rushdie
* Rabindranath Tagore


[Zabytki] Epos narodowy

- Mahabharata, autor nieznany
- Ramajana, autor Valmiki


[Obyczaje i tradycje] Hymn państwowy

Jana-Gana-Mana (Ty jesteś władcą umysłów wszystkich ludzi)

Twa sztuka włada ludzkimi umysłami,
Rozdawco hinduskiego przeznaczenia,
Twe imię podniosło serca
Pendżabu, Sindhu, Gudżaratu i Marathy,
Dravidy, Orissy i Bengalu.
Odbija się echem w Vindhya i Himalajach,
Miesza z muzyką Jamuny i Gangesu,
Wyśpiewują je fale Oceanu Indyjskiego.
Ci co modlą się o błogosławieństwo, wychwalają Twą sławę.
Los wszystkich ludzi w Twych rękach spoczywa,
Rozdawco hinduskiego przeznaczenia,
Zwycięstwo, zwycięstwo, zwycięstwo Twe!


[Zabytki] Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

* 1983 - Groty w Adżancie
* 1983 - Groty w Elurze 
* 1983 - Czerwony Fort w Agrze 
* 1983 - Tadź Mahal 
* 1984 - Świątynia Słońca w Konaraku
* 1984 - Zabytkowy zespół w Mahabalipuram 
* 1985 - Park Narodowy Kaziranga
* 1985 - Rezerwat zwierząt w Manas (zagrożone)
* 1985 - Park Narodowy Keoladeo
* 1986 - Kościoły i klasztory Goa
* 1986 - Zespół zabytkowy w Khadżuraho
* 1986 - Zespół zabytkowy w Hampi
* 1986 - Fatehpur Sikri
* 1987 - Zespół zabytkowy w Pattadakal
* 1987 - Groty w Elefancie
* 1987 - Świątynia Bryhadiśwara w Tańdźawur 
* 1987 - Park Narodowy Sundarban
* 1988 - Park Narodowy Nanda Dewi (wpis rozszerzony w 2005)
* 1989 - Zabytki buddyjskie w Sańći
* 1993 - Grobowiec Humajuna w Delhi
* 1993 - Kutb Minar i zespół zabytkowy w pobliżu Delhi
* 1999 - Koleje górskie w Indiach: linie kolejowe w Dardżyling u i w Górach Nilgiri w Stanie Tamil Nadu (wpis rozszerzony w 2005)
* 2002 - Zespół świątyni Mahabodhi w Bodh Gaya
* 2003 - Schroniska skalne Bhimbetka
* 2004 - Park Archeologiczny Champaner-Pavagadh
* 2004 - Stacja kolejowa Chhatrapati Shivaji Terminus (formerly Victoria Terminus) w Bombaju


[Obyczaje i tradycje] Motto państwowe

Satyameva Jayate (sanskryt) - Tylko prawda zwycięży

[Zabytki] Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej w Bombaju

Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej mieści wiele obrazów orazi rzeźby. Największą popularnością cieszą się wystawy malarstwa Pabla Picassa i sztuki egipskiej.

[Zabytki] Muzeum Księcia Walii w Bombaju

Muzeum Księcia Walii, którego obecnie oficjalna nazwa brzmi Chatrapati Shivaji Museu jest to muzeum, które powstało w XX w., aby uczcić przybycie księcia Walii, późniejszego króla brytyjskiego Edwarda VII. Mieści się w południowej części metropolii, niedaleko Bramy do Indii.

[Zabytki] Brama do Indii w Bombaju

Brama do Indii czyli łuk o wysokości 26 m, położony w południowej części miasta, zbudowany w latach 1915-1924 na wzór XVI-wiecznej architektury Gudżaratu.

[Zabytki] General Post Office w Bombaju

General Post Office jest to główny budynek poczty w mieście, zbudowany według planu brytyjskiego architekta Johna Begga. Budowa trwała od września 1904 do marca 1913. Budynek ma 11 000 m2. Gmach wzniesiono z czarnego bazaltu, żółtych kamieni Kurla i białych kamieni z Dhrangdy.

[Zabytki] Mumbaj (Bombaj)

Mumbaj czyli dawniej Bombaj - to stolica stanu Maharasztra, która jest położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Wraz z miastami satelitarnymi tworzy wielkią konurbację miejską. Dzięki naturalnemu portowi jest to także największy port zachodnich Indii. Jest to również wielki ośrodek finansowy. Siedziby tu mają liczne banki, giełda oraz liczne indyjskie firmy i korporacje. Miasto jest często jest nazywane Bollywoodem, gdyż jest to stolica indyjskiej kinematografii. Tutejsze wytwórnie produkują rocznie najwięcej filmów na świecie.

[Zabytki] Kalkuta

Kalkuta jest położona w płn - wsch Indiach, w delcie rzeki Ganges, szczyci się licznymi zabytkami architektury pałacowej i hinduskimi światyniami. Warto w Kalkucie zobaczyć: Muzeum Wiktorii, ogród botaniczny, katedrę św. Pawła, świątynię Kali, most Hawra, budynki rządowe, ratusz miejski, gmach Sądu Najwyższego, Dom Matki Teresy.

[Zabytki] Khajuraho

Khajuraho jest to nazwa niedużego miasta, które kryje w sobie tajemnicę powstania rozległego kompleksu wielkich świątyń, które słyną z mistrzowskich rzeźbień przedstawiających ponad tysiąc lat historii Indii. Z murów tych świątyń można odczytać opowieści o bogach i wojownikach, podróżach i walkach. Największym zainteresowaniem cieszą się fragmenty przedstawiające ilustracje z Kamasutry.

[Zabytki] Fatehpur Sikri

Jest to opuszczone miasto zbudowane za czasów oraz przez Cesarza Akbara i upamiętniające narodziny jego syna. Sale widowiskowe, pałace oraz meczety są nadal w doskonałym stanie.

[Zabytki] Udaipur

Udaipur - właśnie nazywa się miasto, w którym zwiedzający je turysta może stwierdzić, że jego marzenie o Indiach się spełniło. Położone jest pomiędzy zielonymi wzgórzami, nad jeziorem Pichola, na którego małych wyspach podziwiać można marmurowe pałace władców Radżastanu.

[Zabytki] Jodhpur

Jodhpur to miasto położone na skraju pustyni Thar, oraz jest otoczone murami obronnymi o długości 10 km. Atrakcjami turystycznymi są położone na wzgórzu majestatyczny Fort Mehrangarth i Jaswant Thada - marmurowy królewski grobowiec maharadży Jaswanta Singha.

[Zabytki] Jaipur

Jaipur to stolica Radżastanu - który jest uważany za najbardziej egzotyczny oraz najbarwniejszy zakątek Indii. Jajpur nazywany jest Różowym Miastem z powodu murów domów pokrytych farbą ze sproszkowanego minerału terakotowego, garo, zmieszanego z wapnem, co daje jasnokoralowy połysk. Różowe miasto słynie z muślinów, marmurowych rzeźbionych szkatułek, alabastrowych posążków, wyrobów z kości słoniowej, niebieskiego fajansu, ręcznie czerpanego papieru i ozdobnych przedmiotów z mosiądzu. Warto zobaczyć: Hawa Mahal ? ?Pałac Wiatrów? z XVIII w., pałac obecnego maharadży Radżastanu, obserwatorium Jai Singh z XVII w, muzeum ze zbiorami malarstwa mogolskiego, broni i cennych manuskryptów, Stare Miasto.

[Zabytki] Taj Mahal w Delhi

Taj Mahal jest położony nad rzeką Jamuną, 1,5 kma od Czerwonego Fortu - który jest zwany indyjskim architektonicznym cudem świata. Budowla została wzniesiona w XVII w. na zlecenie Szach Dżahana. Kompleks budowlany Taj Mahal składa się z głównej świątyni z wielką, cebulastą kopułą, charakterystyczną dla sztuki Islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety - wieże strażnicze. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Całość robi wrażnie idealnej harmonii.

[Zabytki] Czerwony Fort w Delhi

Czerwony Fort został zbudowany w 1565 r. przez władcę dynastii Mogołów Cesarza Akbara Wielkiego. Odwiedzić można również marmurowe pałace sułtana, z których rozpościera się przepiękny widok na rzekę Jamunę. Na terenie fortu stoi jeden z największych czysto marmurowych meczetów oraz Moti Masjid, czyli wspaniała cytadela z przepięknymi, marmurowymi pałacami, ozdobnymi wnękami oraz tarasowymi pawilonami.

zrodlo: http://www.odyssei.com/pl/culture/indie.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz